آموزش رایگان سئو گام به گام از مبتدی تا پیشرفته

seo-learning

آموزش سئو در این مقاله قصد داریم با هم مفهوم سئو را درک کرده و بتوانیم در کسب و کار اینترنتی خودمان از این فرصت مناسبی که گوگل در اختیارمان قرار داده استفاده کنیم .

در آموزش سئو باید به هشت کار مهم که در زیر آورده شده است بپردازیم و با آموزش درست، سئو را در سایت پیاده سازی کنیم

1. کلمات کلیدی: یکی از اصلی‌ترین عوامل مرتب‌سازی سایت‌ها، استفاده از کلمات کلیدی مناسب است. برای مثال، سایت‌هایی که در متن آن‌ها از کلمات کلیدی مورد نظر جستجوکنندگان استفاده کرده‌اند، در نتایج جستجوی مرتب‌سازی بهتری دارند.

در این مورد، استفاده از کلمات کلیدی مناسب، تاکید می‌شود. بهتر است کلمات کلیدی به صورت طبیعی در متن قرار گیرند و از کلمات کلیدی اضافی و تکراری اجتناب شود.

 

آموزش جامع سئو

 

2. محتوای با کیفیت: سایت‌هایی که محتوای با کیفیت و مفیدی ارائه می‌دهند، در نتایج جستجو به مرتبه بالاتری دست می‌یابند. بنابراین، ارائه محتوای با کیفیت و مفید برای کاربران، می‌تواند به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک کند.

3. ساختار سایت: ساختار سایت نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. سایت‌هایی که ساختار منظم و ساده‌ای دارند، بهتر و سریع‌تر می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

برای مثال، استفاده از عناوین (H1، H2 و غیره)، پاراگراف‌ها و لیست‌های منظم، بهبود ساختار سایت را بهبود می‌بخشد. همچنین، استفاده از فایل‌های sitemap و robots.txt نیز می‌تواند به موتورهای جستجو در درک بهتر ساختار سایت کمک کند.

4. لینک‌های ورودی و خروجی: لینک‌های ورودی و خروجی نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. سایت‌هایی که لینک‌های ورودی و خروجی با کیفیت و ارزش دارند، به مراتب بهتر در نتایج جستجو عمل می‌کنند.

بنابراین، ارائه لینک‌های ورودی و خروجی با کیفیت و ارزش، می‌تواند به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک کند.

5. سرعت بارگذاری صفحات: سرعت بارگذاری صفحات نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. سایت‌هایی که صفحات آن‌ها به سرعت بارگذاری می‌شوند، بهتر و سریع‌تر می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

برای مثال، بهینه‌سازی تصاویر، فشرده‌سازی فایل‌های صوتی و تصویری، بهبود سرور و سرویس دهی و غیره می‌تواند به بهبود سرعت بارگذاری صفحات کمک کند.

6. دامنه و سن: دامنه و سن سایت نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. سایت‌هایی که دارای دامنه‌های قدیمی و سن بالایی هستند، دارای اعتبار بیشتری در نظر گرفته می‌شوند.

بنابراین، در صورت امکان، استفاده از دامنه‌های با سن بالا و قدیمی می‌تواند به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک کند.

7. برچسب‌های meta: برچسب‌های meta نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. در این برچسب‌ها، اطلاعات مربوط به صفحه، از جمله عنوان، توضیحات و کلمات کلیدی،قرار می‌گیرد.

برچسب meta description به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شوند که صفحه چه محتوایی دارد و برای چه جستجویی مناسب است.

همچنین، برچسب meta keywords مربوط به کلمات کلیدی صفحه است و به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شوند که صفحه برای چه کلماتی مناسب است. استفاده درست از برچسب‌های meta می‌تواند به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو کمک کند.

8. بهبود تجربه کاربری: تجربه کاربری در صفحات وب نیز برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. سایت‌هایی که تجربه کاربری بهتری را برای کاربران فراهم می‌کنند، بهبود رتبه‌ی خود در نتایج جستجو خواهند داشت.

seo-tutorial

برای مثال، سایت‌هایی که دارای طراحی ریسپانسیو و بهینه شده برای موبایل هستند، بهتر در نتایج جستجو عمل می‌کنند. همچنین، سایت‌هایی که بهینه شده‌اند برای سرعت بارگذاری، بهبود دسترسی و جستجوی ساده‌تر درون سایت، به مراتب بهتر در نتایج جستجو می‌آیند.

در دنیای آنلاین پیشرفته امروزی، داشتن وب‌سایتی جذاب و مفید ناکافی است. برای جذب مخاطبان و افزایش ترافیک آگاهانه به وب‌سایت خود، شما نیاز به یادگیری سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) دارید.

این راهنمای جامع به شما کمک خواهد کرد تا مفاهیم و اصول اساسی سئو را درک کرده و برای بهبود رتبه وب‌سایت خود در موتورهای جستجو بهره‌بری کنید

به همین دلیل است که آموزش سئو از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید از یادگیری سئو کوتاه آمد.

سئو به مجموعه روش‌ها و اصولی اشاره دارد که طراحان و مدیران وب‌سایت‌ها می‌توانند از آنها برای بهبود رتبه وب‌سایت خود در نتایج موتورهای جستجو استفاده کنند.

 

با بهره‌گیری از مفاهیم و اصول سئو، می‌توانید وب‌سایت خود را به یک منبع ترافیک ارزشمند تبدیل کنید و موقعیت رقبا را در بازار مورد نظر خود پشت سر بگذارید.

SEO-LEARNING

سئو چیست؟

  Seo مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنای اقداماتی است که شما انجام می دهید تا افزایش رتبه سایت خود را در رتبه بندی موتور های جستجو رقم بزنید.

سئو اقدامات و فرایند بهینه سازی سایت را شامل می شود که باعث می شود موتور های جستجو شما را با اولویت بالاتری به مخاطب معرفی نمایند.

ما به عنوان کسانی که قصد داریم از کسب و کار اینترنتی،کسب درآمد کنیم در وحله اول باید در دید مخاطبان جلب توجه کنیم و احساس خوبی را در مخاطبان خود ایجاد کنیم.

 

 

این مهم (سئو) با انتشار محتوا با کیفیت در بازه های زمانی مناسب و بر اساس استراتژی های کسب و کار ما تعیین می شود،استراتژی انتخاب کلمات کلیدی و چگونگی انتخاب آنها،توجه به تقویم محتوا،فکر و ترسیم پرسونای مخاطب،تکنیک های ساده سازی محتوا و …. که مجموع عوامل و رعایت آنها در متن باعث شگفت زدگی مخاطب و جلب توجه خواهد شد.

تعریف من از سئو: سئو را می‌توان با یک فرمول نمایش داد

سئو=C+L+A+S+UX

محتوا (Content):

ایجاد محتوای با کیفیت و مرتبط با موضوع.
استفاده از کلیدواژه‌های مهم و مناسب در محتوا.
ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند برای کاربران

پیوندها (Links):

جلب پیوندهای خارجی (بک لینک‌ها) با کیفیت از وب‌سایت‌های معتبر.
ایجاد پیوندهای داخلی منطقی و مرتبط درون وب‌سایت.
اطلاعات پیوندها را به درستی مدیریت کنید

اتوریتی (Authority):

ایجاد محتوای اصیل و منحصر به فرد که دیگران می‌خواهند به آن پیوند دهند.
بهبود اعتبار و اعتماد در دید موتورهای جستجو و کاربران

ساختار (Structure):

بهینه‌سازی URLها برای نمایش مناسب در نتایج جستجو.
استفاده از تگ‌های HTML به درستی و بهینه‌ای.
ایجاد ساختار منطقی و ناوبری راحت درون وب‌سایت

تجربه کاربری (User Experience – UX):

بهبود سرعت بارگذاری صفحات وب.
ایجاد طراحی وب مناسب و قابلیت دسترسی در دستگاه‌های مختلف.
ارتقاء ناوبری و تجربه کاربری به کمک آزمون و بازخورد کاربران

چرا سئو؟

سئو برای هر کسب و کاری یا وب‌سایتی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کند، بسیار اهمیت دارد. این اهمیت به دلایل زیر برمی‌گردد:

افزایش ترافیک کیفی: با بهینه‌سازی موتورهای جستجو، وب‌سایت شما برای مخاطبان مناسب‌تر و قابلیت پیدا شدن در نتایج جستجوی مرتبط با عرضه محصولات یا خدماتتان را دارا می‌شود.

این افزایش ترافیک کیفی به افزایش فرصت‌های تبدیل (Conversion) و افزایش درآمد منجر می‌شود.

رقابتی بودن: در دنیای آنلاین رقابت بسیار شدید است. اگر وب‌سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار نگیرد، ممکن است رقبا شما را پشت سر بگذارند.

آموزش سئو به شما کمک می‌کند تا با رقبا رقابت کنید و جایگاه قوی‌تری در بازار داشته باشید.

رضایت کاربران: وب‌سایت‌هایی که بهینه‌سازی شده‌اند، معمولاً دارای تجربه کاربری بهتری هستند. این مسئله می‌تواند به افزایش رضایت کاربران و کاهش نرخ خروج (Bounce Rate) منجر شود.

نمایش مناسب در دستگاه‌های مختلف: با توجه به افزایش استفاده از دستگاه‌های مختلف مانند تلفن همراه و تبلت، وب‌سایت‌ها باید به درستی نمایش داده شوند. سئو کمک می‌کند تا وب‌سایت شما در تمام دستگاه‌ها به درستی نمایش داده شود.

سازگاری با الگوریتم‌های جستجوی جدید: موتورهای جستجو مانند گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را به‌روز می‌کنند. بهبود سئو به معنای تطابق با این تغییرات و به‌روزرسانی‌ها است تا وب‌سایت شما همچنان در نتایج جستجو به خوبی عمل کند.

سئو برای افزایش دیده شدن وب‌سایت، جذب ترافیک کیفی، و افزایش اعتبار وب‌سایت شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدون سئو، وب‌سایت شما ممکن است بدون داشتن مخاطب فرسوده شود و از فرصت‌ مهمی که سئو در اختیارمان قرار داده محروم بمانید.

برای خودتان روشن کنید هدف شما از داشتن سایت چیست؟

بدون تردید می‌خواهید تا افراد زیادی کالا، خدمات و محتوای سایت شما را ببینند تا بتوانید مخاطبان و مشتریان خود را افزایش دهید و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشید.

پس لازم است بدانید که بیش از70% تا 80% مخاطبان شما، سایت شما را به کمک موتور های جستجو(سئو SEO) می یابند، به اهمیت سئو و آموزش سئو پی می برید چون طعم شیرین آن را خواهید چشید.

در واقع می توان این چنین گفت که مردم به موتور جستجو گوگل اعتماد می کنند تا به آنها کمک کند کالا و خدمات مورد نیاز خود را  بیابند. این یک واقعیت تلخ است که اگر شما در اولویت جستجو نباشید، هرگز دیده نخواهید شد و طبیعتا فروش مناسبی هم نخواهید داشت.

پس اصول و مجموعه اقدامات سئو بیشتر از آنچه که قابل تصور است و برای کسب و کار اینترنتی ما که بر پایه وب‌سایت است اهمیت دارد.

در میان موتور های جستجو، موتور جستجو گوگل بیشتر از سایر موتور ها اهمیت دارد چرا که مخاطبان بیشتری داشته و بیشتر مورد استفاده عموم است و این اهمیت آموزش سئو در بهترین آموشگاه سئو را چندین برابر می‌کند.

همه ما می‌دانیم که سئو یکی از ابزار های مهم در جذب مخاطبان جدید وب‌سایت است که می توانیم با استفاده از آن کاربران جدیدی را با وب‌سایتمان آشنا کنیم این فرصتی است که موتورهای جستجو و مهمترین آنها گوگل در اختیار ما قرار داده.

به همین دلیل است که مدیران نیاز مبرمی به آموزش سئو دارند.

شاید بتوان گفت که تمامی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی نیاز اساسی به جذب مخاطبان جدید دارند ما می توانیم به طرق مختلف و ابزارهای متفاوت مخاطبان را با کسب و کارمان آشنا کنیم.
مثل: شبکه های اجتماعی (اینستاگرام،لینکدین،تلگرام و…) اما به جرات می توان گفت که سئو از تمامی ابزارهای پایداری بیشتری دارد و نمایش بیشتر و در عین حال مخاطبان اعتماد بیشتری به سایت دارند.

seo
اما این ابزار جادویی نیاز به صبر و حوصله و در عین حال استراتژهای زیادی دارد که باید به عنوان شخصی که صاحب کسب وکار اینترنتی که با سایت انجام میدهید و یا اینکه میخواهید شغل سئو رو داشته باشید باید انجام بدین در همین رابطه  دوره سئو زیادی وجود دارد که مهارت سئو را آموزش میدهند.

اولین مرحله از مراحل سئو سایت

اولین قدم برای این که در اولویت جستجو موتور ها قرار بگیرید، این است که یک سایت استاندارد با کدنویسی صحیح و اصولی داشته باشید.

همچنین باید محتوای با ارزش تولید کنید محتوایی با ارزش به محتوایی اشاره دارد که برای مخاطبان و خوانندگان ارزش افزوده دارد و نیازها یا مسائل آنها را برطرف می‌کند.

این نوع محتوا اطلاعات مفید، آموزش‌ها، راهنماها، تجزیه و تحلیل‌ها، اخبار به‌روز و هر چیزی که به مخاطبان کمک می‌کند تا مشکلات خود را حل کنند یا اطلاعات بیشتری دریافت کنند، شامل می‌شود.

محتوای با ارزش معمولاً ویژگی‌های زیر را دارا می‌باشد:

مفهومی و معنادار: محتوای با ارزش باید پیام یا اطلاعات معناداری ارائه دهد و به مخاطبان کمک کند تا سوالات خود را جواب دهند یا یاد بگیرند.

اصالت و انحصاری بودن: محتوای با ارزش باید اصیل و منحصر به فرد باشد. این به معنای ارائه مطالبی است که در جای دیگر نیافته‌ایم و از نظری جدید یا نگرشی خاص تعریف شده‌اند.

اطلاعات تازه: محتوای با ارزش باید به‌روز و تازه باشد. اخبار و اطلاعات جدید در موضوعات مختلف برای مخاطبان جذابیت دارند.

کاربردی بودن: این نوع محتوا باید اطلاعات کاربردی و عملی ارائه دهد که به مخاطبان کمک کند تا مشکلات را حل کنند یا بهترین راهکارها را برای موضوعات خود پیدا کنند.

مناسب برای مخاطبان هدف: محتوای با ارزش باید با توجه به نیازها و علایق مخاطبان هدف طراحی و ارائه شود. درک دقیق از جمهوریت مورد نظر و تنظیم محتوا به موجب آن بسیار مهم است.

تاثیرگذاری و ارتقاء معنوی: این نوع محتوا باید توانایی تغییر نظرات، عقاید و افکار مخاطبان را داشته باشد و به ارتقاء معنوی آنها کمک کند.

قابل فهم و قابلیت انطباق با خوانندگان: محتوای با ارزش باید به زبانی ساده و قابل فهم نوشته شده باشد و به طور معمول در سطح خوانندگان قرار داشته باشد.

محتوای با ارزش مهمترین عامل برای جذب مخاطبان و تاثیرگذاری در سئو وب‌سایت‌ها است. به ارائه محتوای با ارزش توجه کنید تا وب‌سایت شما جذابیت بیشتری پیدا کند و بهبود سئو را تسهیل کند.

ما در خانه مارکتینگ با آموزش سئو که از آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته تمامی نکته‌های مورد نیاز برای یادگیری و پیاده سازی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را بصورت گام به گام آموزش خواهیم داد.

برای انجام سئو چه کارهایی لازم است انجام دهیم؟

برای انجام سئو و بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو، باید به موارد زیر توجه کنید:

1. تحلیل کلمات کلیدی:

بررسی و تحلیل کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت و بررسی تعداد جستجوهای این کلمات، می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام کلمات کلیدی برای سایت شما مناسب هستند.

2. بهینه سازی محتوا:

محتوای وب سایت باید ارزشمند، جذاب و مرتبط با موضوع سایت باشد. باید با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و قالب بندی مناسب، متن سایت بهینه سازی شود.

3. بهینه سازی عناوین:

عناوین مهمی هستند که موتورهای جستجو به آنها توجه می‌کنند. بنابراین، عنوان های صفحات وب سایت باید دقیق و مرتبط با محتوای صفحه باشند. همچنین، استفاده از کلمات کلیدی در عنوان های صفحه کمک می کند تا موتورهای جستجو بهتر درک کنند که صفحه شما درباره چه موضوعی است.

4. بهینه سازی توضیحات متا:

توضیحات متا به موتورهای جستجو کمک می کند تا متوجه شوند که صفحه شما درباره چه موضوعی است. بنابراین، توضیحات متا باید شامل کلمات کلیدی مناسب و توضیحات دقیقی درباره محتوای صفحه باشد.

5. بهینه سازی لینک‌ها:

لینک های داخلی و خارجی باید بهینه سازی شوند. باید از لینک های داخلی برای ارتباط صفحات وب سایت با هم استفاده کرد و از لینک های خارجی با کیفیت استفاده کرد. همچنین، متن لینک ها باید شامل کلمات کلیدی مناسب باشد.

6. بهینه سازی تصاویر:

تصاویر باید بهینه سازی شوند. باید از فرمت هایی مانند JPEG و PNG استفاده کرد و اندازه تصاویر را کاهش داد. همچنین، باید توضیحات مناسب برای تصاویر ارائه شود.

7. بهینه سازی سرعت بارگذاری:

سرعت بارگذاری صفحات وب سایت بسیار مهم است برای بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو. برای بهینه سازی سرعت بارگذاری می‌توان از فشرده سازی تصاویر، استفاده از فایل‌های CSS و JavaScript کم حجم، بهینه سازی کد ها و فایل‌های وب سایت و استفاده از سرور با سرعت بالا استفاده کرد.

8. ایجاد محتوای خلاقانه و جذاب: ایجاد محتوای خلاقانه و جذاب برای وب سایت، کاربران را به سمت سایت جذب می کند و باعث می شود که آنها به عنوان یک مخاطب وفادار به سایت شما بازگردند.

سئو

 

9. بهینه‌سازی برای دستگاه‌های موبایل:

بهینه سازی وب سایت برای دستگاه‌های موبایل و تلفن‌های همراه بسیار مهم است. باید از طراحی ریسپانسیو استفاده کرد تا وب سایت بر روی دستگاه‌های موبایل به خوبی قابل مشاهده باشد.

همچنین، باید سرعت بارگذاری صفحات وب سایت برای دستگاه‌های موبایل بهینه شود.

10. بهینه سازی برای محلی شدن:

بهینه سازی برای محلی شدن وب سایت در موتورهای جستجو بسیار مهم است. باید وب سایت را در دایرکتوری‌های محلی ثبت کرد و از آدرس‌های لوکالیاستفاده کرد

. همچنین، باید از تکنیک های بهینه سازی محلی مانند استفاده از کلمات کلیدی محلی، ارائه اطلاعات محلی و شناسایی مکان وب سایت استفاده کرد.

بیانیه ماموریت گوگل چیست؟

شاید بتوان گفت به ندرت پیش می‌آید کسی که بتواند بدون موتور های جستجو مطالب، محصولات و خدمات مورد نظر خود را بیابد اما اگر بخواهیم به این بحث دقیق تر نگاه کنیم می توان گفت جهان این تحول را در موتور های جستجو به شرکت گوگل مدیون است.

بیانیه ماموریت شرکت گوگل می‌گوید که ماموریت گوگل ساماندهی اطلاعات در جهان است تا برای جهانیان به بهترین شکل در دسترس و مفید باشند.

درک بیانیه گوگل اهمیتی زیادی در برنامه ریزی برای بهینه سازی سایت و اقدامات سئو دارد، گوگل در تلاش است تا اطلاعات جهان را از یک طرف و نیاز کاربران خود را از طرف دیگر به خوبی درک کند، تا بتواند مفید ترین اطلاعات را در دسترس آن ها قرار دهید.

بنابراین اگر می خواهید رتبه سایت شما در جایگاه خوبی باشد و با تغییرات گوگل همگام شوید، لازم است تا کاربر محور باشید و سعی کنید سایت کاربر پسندی داشته باشید.

برای این‌که جایگاه خوبی در گوگل داشته باشید نیاز است که پیوسته آموزش سئو را در برنامه کاری خود داشته باشید هر زمان که ممکن بود و امکان داشت کلاس سئو را فراموش نکنید.

روش کار موتور های جستجو

موتورهای جستجو هر سایتی که بوجود میآید رو با روش هایی مورد بررسی قرار میدهند تا اطلاعات،نوع کسب و کار سایت و ماهیت سایت را مورد بررسی قرار دهند اما وقتی از روش کار موتورهای جستجو صحبت می کنیم 3 کاری که هر موتور جستجو انجام میدهد را با هم مورد بررسی قرار میدیم.

خزنده (crawler)

وقتی که گوگل وبسایتی رو شناسایی می کند و متوجه می شود سایت جدیدی به دنیای کسب و کار وارد شده اولین کاری که انجام می دهد وارد شدن به سایت و خزیدن در آن سایت است.

google-crawler
به خزنده های گوگل اسپایدر،خزنده یا crawler هم گفته می شود کار این اسپایدرها جمع آوری اطلاعات سایت هست به چه صورت وارد سایت می شوند تمامی صفحات رو مورد بررسی قرار می دهند از طریق لینک هایی که در سایت وجود دارد به همه جا سر می زنند و در انتها با اتمام کار و بررسی همه جانبه اطلاعات جمع آوری می کنند.

ایندکس (index)

در مرحله ایندکس تمامی اطلاعات جمع آوری شده را در جایی که ما ازش خبر نداریم شاید فایل های عظیمی مثل اکسل که اطلاعات تمامی وبسایت ها در آن جمع آوری شده و طبقه بندی است ذخیره می شوند.

google-index
برای نمایش اطلاعات فرض کنیم مخاطب یک موضوعی که براش مهم هست رو سرچ می کند گوگل بر اساس اطلاعات موجود ذخیره شد محاسبات خود را انجام میدهد و بنا به بیانیه ماموریت خود بهترین جواب از دیدگاه خودش را به مخاطب سرچ کننده نمایش میدهد.

الگوریتم (algorithm)

موتورهای جستجو بر اساس الگوریتم های مشخصی به جستجو می پردازند. در واقع این الگوریتم ها رمز و راز موتور های جستجو هستند و کارایی و کیفیت جستجو آن ها را تعیین می کنند. متخصصان تلاش می کنند تا این الگوریتم ها را شناسایی کنند و از این طریق به شما کمک می کنند تا اقدامات خود را بهینه سازی کنید.

 

google-algorithm

اگر می خواهید در اولویت نتایج جستجو موتور ها قرار بگیرید باید این الگوریتم ها و اساس عملکرد آن ها را بشناسید. الگوریتم های گوگل به طور دقیق شناخته شده نیستند و البته این الگوریتم ها ثابت هم نیستند.

این موتور جستجو همواره در حال تغییر و ارتقای الگوریتم های خود می باشد تا بتواند محتوای کاربردی و مفید را برای کاربران شناسایی کند. بنابراین لازم است تا شما هم اقدامات سئو خود همگام با دیدن آموزش سئو وب‌سایت خود را با تغییر الگوریتم ها به روز کنید.

آشنایی با انواع الگوریتم های گوگل

الگوریتم های جدید گوگل همگی به نحوی تدوین و برنامه ریزی می شوند که به موتور جستجوی گوگل کمک کنند تا محتوا را به درستی درک کند و مرتبط ترین و مفید ترین مطالب را در اولویت قرار دهد.
یکی از آخرین الگوریتم های گوگل که در سال 2019 پیاده شده و تحول بزرگی در جستجوی این موتور ایجاد نموده است، الگوریتم BERT می باشد.

این الگوریتم گوگل را به اهداف خود نزدیک تر نموده است تا مطالب را به خوبی دسته بندی نموده و درک کند. با این الگوریتم دیگر اقدامات سئو به تکرار کلمات کلیدی با چگالی مشخص محدود نمی شود و شما باید برنامه ریزی های دقیق تری برای ارتقای رتبه سایت خود داشته باشید.

SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

زمانی که برای آموزش سئو تلاش می‌کنیم نیاز هست که تعاریف مختلفی را از قسمت‌های مختلف یک موتور جستجو بدانیم به همین دلیل در این قسمت به تعریف SEM می‌پردازیم:

SEM مخفف عبارت Search Engine Marketing می باشد. در واقع اقدامات SEM اقداماتی هستند که موجب حضور بیشتر و بیشتر دیده شدن شما در اینترنت می شود. فعالیت های SEM بسیار گسترده اند و سئو می تواند به عنوان بخشی از مجموعه اقدامات و سیاست های SEM باشد. می توان گفت سئو مهم ترین مفهوم از مفاهیم زیرمجموعه SEM است. اما این به آن معنا نیست که اقدامات SEO کافی است.
گوگل ادز بزرگترین مرکز خدمات تبلیغات گوگل است که به شما کمک می کند تا زمانی که اقدامات سئو شما جواب می دهد، جایگاه خوبی داشته باشید، سریع تر به جایگاه مطلوب برسید و جایگاهی که به آن رسیده اید را حفظ کنید.

دسته بندی اقدامات سئو به دو دسته on page seo و off page seo

موارد مطرح در سئو داخلی یا on page seo
اگر دقت کرده باشید، نتایج و تاثیرات اقدامات نوع سئو داخلی قابل کنترل تر است و بیشتر به خود شما و جنس اقداماتتان وابستگی دارد. بنابراین توصیه می شود به دقت برای اقدامات این بخش برنامه ریزی کنید. اقدامات مربوط به on page seo بسیار گسترده است بنابراین به معرفی مهم ترین ها می پردازیم.

موارد مطرح در سئو داخلی یا on page seo

اولین مسئله که باید به آن دقت کنید، URL یا آدرس سایت شماست. آدرس سایت شما باید کوتاه، مختصر و قابل فهم باشند. دامنه اصلی یک فولدر و هر اسلش بعد از دامنه اصلی یک فولدر دیگر است. دامنه های کوتاهتر و فولدرهای کمتر، در اولویت جستجو هستند.

کلمات کلیدی: انتخاب کلمات کلیدی مناسب و بهینه برای هر صفحه از وب‌سایت به عنوان محتوای آن صفحه بسیار مهم است. این کلمات باید با محتوا و موضوع صفحه همخوانی داشته باشند.

 

سئو-آموزش جامع

 

عنوان صفحه (Title Tag): استفاده از عنوان‌های مناسب و جذاب برای هر صفحه وب که شامل کلمات کلیدی باشند. این عنوان‌ها در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند.

متا توضیحات (Meta Description): توصیفی کوتاه از محتوای صفحه که به کاربران نشان می‌دهد چه مطالبی در صفحه وجود دارد. متا توضیحات می‌توانند تأثیر مستقیمی بر نرخ کلیک (CTR) داشته باشند.

متا تگ ها

متا تگ ها اطلاعاتی را برای موتور های جستجو فراهم می کنند. متا تگ هایی که توسط انسان نوشته می شوند معمولا موثر تر از متاتگ هایی هستند که توسط افزونه ها و ربات ها آماده می شوند.

تگ عنوان

تگ عنوان در میان انواع تگ هایی که وجود دارد، اهمیت زیادی دارد. تگ عنوان نشان دهنده موضوع صفحه است. هنگام رتبه دهی صفحات با جستجو کاربر، گوگل به مقایسه عنوان صفحه و مطالب صفحه می پردازد. از مهم ترین اقدامات سئو داخلی، دقت در انتخاب بهترین تگ عنوان است..

تگ های هدینگ

تگ های هدینگ به معنای عنوان بندی منسجم و اصولی محتواست. عنوان و زیر عنوان ها و محتوای هر بخش باید به دقت انتخاب شود تا بتوان گفت که اقدام مناسبی برای سئو انجام شده است.

محتوای مفید و کاربر پسند

محتوای مفید و کاربر پسند را می توان اصلی ترین اقدام سئو داخلی دانست. شما باید بر اساس کلمات کلیدی مفید که بیشتر مورد توجه کاربران است محتوای مفید و کاربردی و البته کاربر پسند تهیه نمایید. نظم و استمرار در انتشار محتوا نیز تاثیر زیادی در رتبه بندی شما داشته باشد.
از الگوریتم های گوگل آگاه باشید و بر اساس به روز ترین الگوریتم ها به تولید محتوا بپردازید. کلمات کلیدی را به صورت حرفه ای انتخاب کنید. بر روی یک کلمه کلیدی و تکرار بی رویه آن تمرکز نکنید. کلمات کلیدی مرتبط و هم معنا را نیز در اولویت قرار دهید.

کلمات کلیدی داخلی: استفاده از کلمات کلیدی در محتوا، عنوان‌ها، زیرعناوین، و متن‌های داخلی صفحه برای تقویت سئو داخلی.

ساختار URL: استفاده از URL‌های مفهومی و حاوی کلمات کلیدی برای هر صفحه. URL باید تا حد امکان ساده و قابل فهم باشد.

عناصر مولد محتوا (Content Generation Elements): ایجاد محتوای با کیفیت و مفهومی که جذابیت کاربران را جلب کند. این محتوا باید اصیل و ارزشمند باشد.

بهینه‌سازی تصاویر: بهینه‌سازی تصاویر برای سرعت بارگیری و استفاده از متن جایگزین مناسب (alt text).

سرعت سایت

یکی از مهم ترین مباحث مطرح، سرعت سایت شماست. شما زمان کوتاهی را فرصت دارید تا کاربران را جذب کنید و اگر سرعت سایت شما کم باشد با افت جایگاه سئو مواجه خواهید شد. بنابراین بهتر است از کد نویسی حرفه ای، استفاده از انواع افزونه های افزایش سرعت و … استفاده کنید تا سرعت بارگذاری و لود سایت خود را افزایش دهید.

لینک داخلی

لینک داخلی از دیگر موارد مطرح در سئو داخلی است. اهمیت زیادی دارد که به صورت حرفه ای و اصولی به لینک سازی داخلی میان صفحات داخل سایت خود بپردازید.

تصاویر بهینه

کلمات کلیدی را به عنوان متن جایگزین تصویر وارد کنید.

سایت واکنشگرا

سایت واکنشگرا اهمیت زیادی دارد که سایت شما واکنشگرا بوده و توسط موبایل نیز به راحتی استفاده شود.
در واقع نکته آخر در سئو سایت داخلی می تواند شامل تمامی نکاتی که در بالا گفته شد، باشد.

تجربه کاربری

تجربه کاربری را در طراحی سایت خود محور قرار دهید. تمامی اقداماتی که باعث می شود تا کاربر در وبسایت شما احساس خوب و تجربه مناسبی داشته باشد، تحت عنوان تجربه کاربری مطرح است و می تواند بر سئو موثر باشد.

طراحی گرافیکی و رنگ ها هم می توانند بر تجربه کاربری و در نهایت سئو سایت شما موثر باشند.

 On page seo

در آموزش سئو شما کلیه مطالب را بصورت عملی یا خواهید گرفت نا به خوبی بتوانید از عهده کارهای مربوط به سایت و جذب مخاطبان جدید همچنین ایجاد ترافیک برای وب‌سایت اقدام نمایید.

موارد مطرح در سئو خارجی یا off page seo

تمامی تکنیک هایی که خارج از سایت انجام می شوند در این گروه جای می گیرند. یکی از موثرترین راه ها برای افزایش رتبه سایت و ارتقا سئو که در مجموعه اقدامات سئو خارجی قرار می گیرد، فعالیت در شبکه های اجتماعی است.

فعال بودن در شبکه های اجتماعی و هدایت فعالان این شبکه ها به سایت می تواند باعث افزایش بازدید از سایت شما شود. شبکه های اجتماعی یکی از موثرترین روش های ارتقا رتبه است که هرگز نباید از آن غافل شوید.

شما می توانید به عنوان نویسنده مهمان در دیگر سایت های معتبر و پربازدید مطلب بنویسید و خوانندگان را به سایت خود هدایت کنید. تعداد لینک های خارجی که به سایت شما لینک شده اند تاثیر زیادی بر سئو سایت دارد.

هر چه سایتی که به شما سایت شما لینک دارد معتبرتر و پر بازدید تر باشد، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

رپورتاژ آگهی ها نیز اهمیت زیادی دارند. شما می توانید با درج مطالب مفید و معرفی غیر مستقیم پیج خودتان در افزایش بازدید از سایت تاثیرگذار باشید.

تمامی موارد را می توان تحت عنوان تولید محتوا دسته بندی نمود. در هر صورت شما باید محتوایی کاربرپسند را تولید کنید تا بتوانید بازدید از سایت خود را افزایش دهید یا به بیان بهتر باید برای سایت خود بازاریابی محتوایی کنید.

فاکتورهای رتبه بندی سئو

رتبه‌بندی سئو یک موتور جستجو می‌تواند تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گیرد که توسط الگوریتم‌های مختلف موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شوند. این عوامل تغییر کرده و از زمان به زمان به‌روزرسانی می‌شوند، اما در کل عوامل مهمی که تأثیر بر رتبه‌بندی سئو دارند عبارتند از:

کلمات کلیدی: استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با محتوا برای هر صفحه از وب‌سایت اهمیت دارد. این کلمات باید به صورت طبیعی و منطقی در متن قرار گیرند.

آموزش-سئو

کیفیت محتوا: محتوای با کیفیت، اصیل و ارزشمند برای کاربران جذاب است و به بهبود رتبه وب‌سایت کمک می‌کند. محتوا باید اطلاعات مفید ارائه دهد و به سوالات و نیازهای کاربران پاسخ دهد.

بک‌لینک‌ها (Backlinks): تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی (بک‌لینک‌ها) به وب‌سایت شما اهمیت دارد. بک‌لینک‌هایی از وب‌سایت‌های با اعتبار و محتوای مرتبط می‌توانند به بهبود رتبه کمک کنند.

سرعت بارگیری: وب‌سایت‌هایی که سریع بارگیری می‌شوند، تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهند و ممکن است در رتبه‌بندی سئو بهتری داشته باشند.

بهینه‌سازی تصاویر: تصاویر بهینه‌سازی شده با متن جایگزین مناسب (alt text) نیز می‌توانند به بهبود رتبه کمک کنند.

نمایش تلفن همراه: وب‌سایت‌هایی که به طور مناسب برای دستگاه‌های تلفن همراه بهینه‌سازی شده‌اند (Responsive Design)، امروزه در رتبه‌بندی سئو اهمیت دارند. گوگل نیز از این عامل به عنوان یکی از فاکتورهای ترتیب نتایج جستجو استفاده می‌کند.

امنیت و HTTPS: استفاده از اتصال امن HTTPS برای وب‌سایت شما می‌تواند به بهبود رتبه در موتورهای جستجو کمک کند.

سئو داخلی: بهینه‌سازی عناصر داخلی صفحات وب مانند عنوان‌ها، متا توضیحات، ساختار URL و ساختار متن برای کلمات کلیدی مشخص.

تجربه کاربری: وب‌سایتی که تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهد و کاربران به راحتی به محتوا دسترسی پیدا می‌کنند، ممکن است در رتبه‌بندی سئو بهتری داشته باشد.

موقعیت مکانی محلی: اگر کسب‌وکار شما محدود به یک منطقه معین است، سئو محلی می‌تواند به بهبود رتبه در نتایج جستجوی محلی کمک کند.

حضور در رسانه‌های اجتماعی: فعالیت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی و اشتراک محتوا در این پلتفرم‌ها نیز می‌تواند به بهبود رتبه کمک کند.

ارتباطات منفی: عوامل منفی مانند بک‌لینک‌های نامناسب و محتوای نادرست می‌توانند به کاهش رتبه وب‌سایت شما منجر شوند

ما نمی‌گوییم بهترین آموزشگاه سئو هستیم اما سعی بر این داشته‌ایم تا تمامی مواردی مورد نیاز شما برای بهینه ساختن سایت نیاز دارید را در اموزش سئو بیاورم.

4 ویژگی که یک سئو کار حرفه‌ای باید داشته باشد

یک کارشناس سئو با اطلاعات و مهارت‌های متناسب و با آموزش سئو، می‌تواند به شما در بهبود رتبه‌بندی ویدئوها در موتورهای جستجو کمک کند. در اینجا چند ویژگی اصلی برای یک سئوکار مؤثر در زمینه ویدئو می‌آید:

آموزش رایگان سئو

 

دانش و تجربه در بهینه‌سازی ویدئوها:
یک سئوکار باید دانش و تجربه کافی در بهینه‌سازی ویدئوها برای موتورهای جستجو داشته باشد. این شامل بهینه‌سازی عناصر مختلف مانند عنوان، توضیحات، تگ‌ها، و تصاویر نمایشی ویدئو می‌شود.

آگاهی از الگوریتم‌های جستجو:
سئوکار باید با الگوریتم‌های جستجوی ویدئوها از قبیل الگوریتم گوگل برای یوتیوب آشنا باشد. این می‌تواند در تدوین استراتژی بهینه‌سازی ویدئو کمک کند تا ویدئوها در جستجوهای مرتبط با موضوعات مورد نظر شما بهتر دیده شوند.

توانایی تحلیل داده‌ها و گزارش‌دهی:
یک سئوکار باید توانایی تحلیل داده‌ها و گزارش‌دهی را داشته باشد. این شامل بررسی عملکرد ویدئوها در یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های ویدئو، نظارت بر میزان تعامل کاربران، و تحلیل کلمات کلیدی مورد استفاده برای ویدئوها می‌شود.

آگاهی از روندها و تغییرات صنعت:
صنعت سئو ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد. یک سئوکار باید به‌روز و با تغییرات الگوریتم‌ها، ترجیحات موتورهای جستجو، و روندها به روز باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن ویدئوها را بهینه‌سازی کند.

در سئو به شدت نیاز به محتوا داریم تا مخاطبان و مشتریان به ما توجه کرده و از کالا و خدمات ما استفاده کنند.

در این  قسمت از آموزش سئو میخواهیم به تولید محتوا بپردازیم

بازاریابی محتوا در آموزش سئو
باتوجه‌به حجم تبلیغاتی که در دنیای امروزی تولید می‌شود و به‌اصطلاح سروصدایی که مارک‌های مختلف برای فروش محصولات خود ایجاد می‌کنند، طبیعی است که مشتریان بخش زیادی از این تبلیغات را نادیده می‌گیرند.

شما به عنوان کسی که بر روی سئو تمرکز دارد باید به محتوا و بازاریابی محتوا توجه بسیار زیادی داشته باشید. محتوا بدون اغراق مهم‌ترین رکن در آموزش سئو می‌باشد.

آموزش تولید محتوا

در واقع پایه و اساس بازاریابی محتوا نیز بر همین واقعیت انکار تبلیغات توسط مشتریان بنا شده است و به همین دلیل است که بر تولید محتوای خاص و ارزشمند که باعث جذب بیشتر کاربران می‌شود، متمرکز است.
در واقع شما با بازاریابی محتوا تلاش می‌کنید که بدون ایجاد مزاحمت و سروصدای زیاد برای مشتریان خود، به‌صورت مستقیم و با ارائه محتوای آموزنده آنها را به سمت خود جذب می‌کنید و وقتی کاربر و مشتری، به شما اعتماد کرد، همین اعتماد در میزان فروش و وفاداری به محصولات خود را نشان می‌دهد.

الگوریتم‌های گوگل که باید بشناسید!

همان‌طورکه قبلا گفته شد در آموزش سئو  شما باید بدانید که قوانین گوگل چیست؟ گوگل چگونه و بر اساس چه معیارهایی سایت‌ها را اولویت‌بندی می‌کند؟ رعایت این قوانین می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر و با صرف هزینه کمتر به اهداف خود دست‌یابید.

ما به‌عنوان کاربر، از گوگل چه می‌خواهیم و چه انتظاری از آن داریم؟

زمانی که کلمات کلیدی را در بخش جستجو موتور گوگل درج می‌کنیم، انتظار داریم تا گوگل منظور و خواسته ما را به‌دقت درک کند و مرتبط‌ترین محتوا و سایت‌ها را به ترتیب اولویت و کیفیت به ما نشان دهد تا ما بهترین نتیجه را از جستجو خود بگیریم.

در دوره سئو ما به شما تما این موارد را یاد خواهیم داد تا شما بدون هیچ دغدغه‌ای بتوانید سئو سایت خودتان را انجام بدین و یا برای دیگران خدمات سئو را قبول کنید.

 

گوگل چگونه و با چه قوانینی این کار را در دنیای اینترنت انجام می‌دهد؟

پاسخ این سؤال الگوریتم گوگل است. الگوریتم‌ها به گوگل کمک می‌کنند تا انتظارات و خواسته‌های کاربران را درک نموده و به بهترین شکل ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

گوگل از الگوریتم‌های متفاوتی برای رسیدن به این هدف استفاده می‌کند؛ بنابراین الگوریتم‌های گوگل متفاوت هستند و اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند.

آموزش سئو در می‌تواند شما را در یادگیری هر چه بهتر الگوریتم‌ها یاری کند و این آموزش به همراه تجربه اساتید ما به شما کمک خواهد کرد که در کجا و چه موقعیتی از سایت کدام یک از الگوریتم‌ها امکان دارد که برای ما مساله ساز باشند.

اموزش سئو

به بیان دیگر دانستن الگوریتم‌ها یک بحث است و طرز تفکر و زندگی با الگوریتم‌ها یک بحث جدی دیگر است در آموزش سئو باید با الگوریتم در موقعیت‌های مختلف سایت زندگی کرد.

برآورد تمامی الگوریتم‌ها، نتیجه‌ای است که ما امروز از جستجو با گوگل دریافت می‌کنیم. گوگل به‌مرورزمان الگوریتم‌های خود را دقیق‌تر نموده و ارتقا می‌دهد. بسیاری از الگوریتم‌هایی که گوگل امروز از آن‌ها استفاده می‌کند، تا چند سال گذشته وجود نداشته‌اند.

چرا باید با انواع الگوریتم گوگل آشنا شوید؟

قبل از این که چند الگوریتم گوگل را معرفی کنیم، لازم است به این سؤال پاسخ دهیم تا انگیزه کافی برای آشنایی با الگوریتم‌های گوگل را داشته باشید. اگر بازاریابی دیجیتالی را در دستور کار دارید، بدون شک اهمیت زیادی دارد تا در اولویت موتورهای گوگل قرار بگیرید.
قرارگرفتن در اولویت موتور گوگل به شما کمک می‌کند تا محصول یا خدمت خود را به کاربران بیشتری معرفی کنید. همچنین می‌توانید در هزینه‌های بازاریابی به مقدار زیادی صرفه‌جویی کنید.

در واقع گوگل مورد اعتماد کاربران دنیای مجازی است و اغلب کاربران برای یافتن خدمات و محصول موردنیاز خود به سراغ گوگل می‌روند.
اگر در دسته سایت‌هایی نباشید که گوگل به کاربران معرفی می‌کند، شانس بسیار کمی برای دیده‌شدن دارید و به بیان بهتر قرارگرفتن در اولویت موتور جستجو دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار برای فعالان دنیای دیجیتال است.

این قوانین که باید با آن‌ها برای فعالیت و بازاریابی در دنیای دیجیتالی آشنا باشید را الگوریتم گوگل می‌نامیم.

عوامل موثر در سئو داخلی سایت

سئو داخلی به مجموعه‌ای از اقداماتی گفته می‌شود که در داخل وب‌سایت انجام می‌شود تا رتبه‌بندی آن در موتورهای جستجو ارتقا یابد.

 محتوا:

• محتوای باکیفیت و مرتبط: محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که برای کاربران مفید و جذاب باشد و به سوالات آن‌ها پاسخ دهد. همچنین باید به طور کامل موضوع صفحه را پوشش دهد و از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کند.
• ساختار محتوا: محتوای شما باید به طور مناسب قالب‌بندی شده باشد و از عناوین، تصاویر و سایر عناصر بصری به طور صحیح استفاده شده باشد.یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در آموزش سئو و یادگیری آن محتوا است
• به‌روزرسانی محتوا: به طور منظم محتوای سایت خود را به‌روزرسانی کنید تا برای موتورهای جستجو جذاب باشد.

نکته:

• از کلمات کلیدی به طور طبیعی و در متن محتوا استفاده کنید.
• از عناوین و زیرعنوان‌ها برای دسته‌بندی محتوای خود استفاده کنید.
• از تصاویر و سایر عناصر بصری برای جذاب‌تر کردن محتوای خود استفاده کنید.
• محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

لینک‌سازی داخلی:

• از لینک‌های داخلی برای مرتبط کردن صفحات مختلف سایت خود به یکدیگر استفاده کنید.
• از لینک‌های مرتبط و مفید استفاده کنید.

نکته:

• از کلمات کلیدی در متن لینک‌های خود استفاده کنید.
• از لینک‌های nofollow برای لینک‌های خارجی استفاده کنید.

ساختار URL:

• URL صفحات شما باید کوتاه، ساده و مرتبط با محتوای صفحه باشد.
• از کلمات کلیدی در URL صفحات خود استفاده کنید.

نکته:

• از خط فاصله (-) در URL صفحات خود استفاده کنید.
• از حروف بزرگ و کوچک در URL صفحات خود استفاده نکنید.
• از کاراکترهای خاص مانند #، $، & و ؟ در URL صفحات خود استفاده نکنید.

آموزش سئو در خانه مارکتینگ

2 نظر در “آموزش رایگان سئو گام به گام از مبتدی تا پیشرفته

  1. مریم گفت:

    عالی بود سپاس بابت مقاله

    1. ADMIN گفت:

      تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
سبد خرید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من
seo-corse

دوره سئو مستر

دانشی که برای کسب و کارتان در دنیای دیجیتال لازم است

50 درصد تخفیف